Crèdits

El Museu Virtual s’ha creat en el marc del projecte Prometheus, finançat per Interreg POCTEFA (núm. EFA 309/19) i per les entitats associades que formen part del Consorci.

www.prometheuspoctefa.eu/

Socis del projecte

Universitat de Lleida, Universitat de Barcelona, Université de Perpignan Via Domitia, CIRDOC Institut Occitan de Cultura, Govern d’Andorra, Generalitat de Catalunya Departament de Cultura, Conselh Generau d’Aran, Diputació de Lleida Patronat de Promoció Econòmica.

Comissariat i direcció del projecte museològic i museogràfic

Virginie Soulier i Xavier Roigé Ventura.

Comité de direcció del museu

Xavier Roigé Ventura, Virginie Soulier, Sofia Isus Barado, Mathilde Lamothe, Marc Ballesté Escorihuela, Lluís Bellas Malgosa, Jean Jacques Castéret

Comitè científic del museu

Sofia Isus Barado, Xavier Roigé Ventura, Virginie Soulier, Mathilde Lamothe, Marc Ballesté Escorihuela, Lluís Bellas, Isabel de la Parte, Jean Jacques Castéret, Patricia Heineiger-Castéret, Mireia Guil, Pol Fàbregas, Cristina Sanchis, Elisa Ros, Eva Arasa, Júlia Fernández, Alex Domínguez, Laia Gómiz, Mireia Guil, Eva Arasa.

Textos

Xavier Roigé Ventura, Mathilde Lamothe, Marc Ballesté i Virginie Soulier.

Recerca antropològica

Mathilde Lamothe, Mireia Guil, Xavier Roigé, Patricia Heiniger-Castéret, Lluís Bellas, Alejandra Canals, CIRDOC-Institut Occitan de Cultura.

Recerca en museologia i ciències de la informació i de la comunicació

Virginie Soulier, Marianne Freyssinet

Recerca educativa i projecte didàctic del museu

Marc Ballesté, Sofia Isus

Recerca documental i d’imatges

Lluís Bellas, Mathilde Lamothe, Xavier Roigé, Alejandra Canals

Disseny, disseny gràfic i desenvolupament digital

Cabana Design

Informàtics

Marcin Biegun et Agence Irisio

Allotjament i gestió del web

CIRDOC-Institut Occitan de Cultura

Il.lustracions del museu

Ryan Groskamp Art

Il·lustracions de les falles, haros i brandons

Sebastià Jordà

Comunicació del projecte

Sui Generis Creativa – Marcel·la Andreu www.suigeneriscreativa.com
Tempus Fugit Producciones www.tfugit.com
Josep M. Cazares www.cazares.cat

Fotògrafies

Manel Carrera, Lilian Cazabet, Bernard Delort, David Farraj/Traveler pictures, Mathilde Lamothe, Patricia Heiniger-Castéret, Communauté de communes de Neste-Barousse, Isabelle Coignard, Comité des fêtes d’Esbareich, Amicale Juzetoise, Mairie de Montauban-de-Luchon, Comité des fêtes de Moustajon, Mairie de Saint-Mamet, Comité des fêtes de Saléchan, Gérard Calmel, Jeanne-Clotilde d’Hollander, Mairie de Salles-et-Pratviel, Oriol Riart, Segi Ricart, Xavier Roigé, Felipe Valladares, Bibliothèque de Toulouse, Anthony Gonzalez – OT Pyrénées 31, Lucas Bayac/CIRDOC-Institut occitan de cultura, Ajuntament de Bagà, Ajuntament de Sant Julià de Cerdanyola, Ayuntamiento de Sahún, Fallaires d’Andorra, Fons fotogràfic Arxiu Comarcal del Berguedà, Fons fotogràfic Inventari del Patrimoni Etnològic de Catalunya, Govern d’Andorra, Patronat de la Vall de Boí, Josep Ureña Llitjós, Josep Ureña Llitjós, Ricard Boixader Rubio, Juan Peralta Monje, Roser Rifà Jané, Pere Pedrals Casas, Emili Soler Sallés, Sergi Boixader, Josep Pont i Roca, Rosa Solà Badia, Anna Selga Casellas, Josep Parera Casas, Jordi Elias Guitart, Fermí García Boix, Jordi Rusiñol Rosell, Qucut Produccions, Oriol Llauradó, Arxiu Històric Escaldes Engordany, Eric Rossell, Comú Sant Julià de Lòria, Lluís Prieto.

Producció i realització de vídeos Prometeu

  • Hans Lucas : Wilfrid Estève, Lilian Cazabet, Mélissa Fillon ;
  • A304PROD : Cyril Delon, Thierry Serbeto, Elian Robert, Bruno Golfetto, Liza Brume ;
  • Pole production : Dimitri Tuban, Maxime Thill-Bell, Jérémy Defasio ;
  • Loula Productions : Camille Louvet et Damien Lagouardette ;
  • Felipe Valladares Video : Felipe Valladares, Pau Valladares, Francesc Felip ;
  • Equip del Departament de Patrimoni Cultural del Govern d’Andorra : Sofia López, Fran Alcázar, Eva Arasa.
  • Pyrene Production : Patrick, Ewan Girard

Artistes

Traduccions

Perrine Alsina, Alphatrad, Glim et Mathilde Lamothe (français) ; Alejandra Canals (espagnol) ; Peter Collins (anglais) ; Delphine Lafon, Mathieu Barès, Eth Ostau Comengés, Lo Congrès permanent de la lenga occitana , Association Era Pastorala (occità).

Projectes tutoritzats (Université de Perpignan Via Domitia)

Estudiants : Solène Artaud, Antoine Bazin, Justine Bonnery, Claire Boulet, Manon Chemineau, Fanny Chiché, Camille Dodet, Ysaline Farraj, Pauline Galan, Zoulerah Norddine, Tiffany Parnaud, Lisa Vilacèque, Manon Vigier ;

Supervisors  : Claire Chatelet, Mélissa Fillon, Wilfrid Estève, Yves Chevaldonné.

Agraïments institucionals

Amics deth Bura, Ajuntament d’Alt Àneu, Ajuntament de Bagà, Ecomuseu de les Valls d’Àneu, Ajuntament de Les, Ajuntament de Bagà, Ajuntament de Sant Julià de Cerdanyola, Ajuntament de les Valls d’Àneu, Ajuntament d’Esteri d’Àneu, Ajuntament de Les, Ayuntamiento de San Chuán de Plan, Ayuntamiento de Sahún, Taula Nacional de Fallaires d’Andorra, Associació de Fallaires d’Isil, Eth Ostau Comengés, Communauté de communes de Neste-Barousse, Communauté de communes des Pyrénées Haut-Garonnaises, Communauté de communes Cœur et Coteaux du Comminges, Communauté de communes Cagire-Garonne-Salat, Ecomuseu de les Valls d’Àneu.

Agraïments personals

Jordi Abella, Xavier Pedrals, Jèp Montoya, Gerard Subirà, Ester Siret, Xavier Ros, Natàlia Vilà, Carme Gargallo, Xavier Ros, Jèp de Montoya, Xavier Pedrals, Albert Roig, Xavi Ferré, Sebastià Jordà, Oriol Riart, Ester Sirat, Andreu Cortés, Oriol Beltran, Ferran Estrada, Camila del Mármol, Antoine Laisney, Charles Razongles, Sylvie Lagardère, Dorian et Sébastien Oustric, Valentin Dorleac, Maxime Fages, Claire Chatelet, Marc Doutres, Wilfrid Estève, Melissa Fillon.

Persones entrevistades et filmées i filmat

  • Occitania : Père Arnaud Richard, Christian Rives, Claude Capéran, Guy Grosbois, Jean-François Moreau, Josiane Comin, Margaret Hutchings, Mathieu Barès, Mathieu Fauré, Nicolas Sabathé, René Marrot, Vanessa Foltier, Véronique Joly, Vincent Boya, Antoine Laisney, Charles Razongles, Sylvie Lagardère, Dorian et Sébastien Oustric, Valentin Dorleac, Maxime Fages ;
  • Taüll : Mireia Guil, Dolors Serra, Josep Maria Torné, Gerard Subirà, Pep Trilla, Guillem Aguayza, Tor Navarro, Joan Balcells, Laia Gaspa, Pol Palau ;
  • Bagà i Sant Julià de Cerdanyola: Gerard Folcrà Navarro, Jordi Pou Carreras, Llorenç Pedrals Pujols, Ona Sebastià Pou, Xavier Pedrals Costa, Agustí Cunill ;
  • Isil : Ester Isús, Francesc Fabregat, Jaume Comas, Miqui Giménez, Jordi Abella, Mar Hurtado, Núria Homs, Agustí Cunill, Marina Gallart, Oriol Riart, Sofia Isús ;
  • Andorra : Eric Almeyda, Eva de la Pena, Giselda de Haro, Jesús Minguez, Marcel Garreta, Rosa Maria Sabaté ;
  • Les : Jèp de Montoya, Andreu Cortés, Elizabeth Garicano, Alexis Pey, Ester Sirat, Melanie Marchal, Père Sirat, Tònho Cuito, Emilio Medan.